ROK SZKOLNY 1951/52
Uroczyste otwarcie roku szkolnego nastąpiło o godz. 8-mej. Na uroczystość przybyły dzieci szkolne przedstawiciele partii, GS „SCH”, spółdzielni produkcyjnej, KGW oraz pokaźna liczba matek.
Porządek uroczystości był następujący:
- Zagajenie i powitani dzieci i przybyłych.
- Odśpiewanie pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła.
- Przemówienie kierownika szkoły.
- Przemówienie przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego.
- Wysłuchanie audycji radiowej o godz. 9:50
- Przemówienie przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich.
- Powitanie dzieci rocznika 1944 i obdarowanie ich cukierkami.
- Część artystyczna:
a/ Pieśń naprzód młodzieży świata,
b/ Wiersz „Do szkoły”
c/ Pieśń „Do roboty”,
d/ Wiersz „Nowy rok szkolny”
e/ Międzynarodówka.
- Zakończenie.
Do szkoły uczęszcza w bieżącym roku szkolnym 78 dzieci i to:
Do klasy I-szej 11 dzieci
II-giej 15 „
III-ciej 10 „
IV-tej 15 „
V-tej 10 „
VI-tej 10 „
VII-mej 7 „
W dniu 8.11 br. odbyła się w pięknie udekorowanej klasie akademia szkolna ku pogłębieniu miesiąca przyjaźni Polsko-Radzieckiej i Rewolucji Październikowej. Program tej uroczystości był dosyć bogaty. Całość obchodu wypadła dobrze. Nadmienić należy, że dzieci tutejszej szkoły od kasy V do II zbierały kartofle w tutejszej spółdzielni produkcyjnej, a z zarobionych pieniędzy zakupiły sobie kalendarze na rok 1952.
Drużyna ZHP zbierała złom, w ilości 2,5 tony odstawiono do gminnej spółdzielni „SCH” w Żalnie. Uzyskaną kwotę się na choinkę noworoczną oraz część na wycieczki.
Uruchomiona świetlica dziecięca cieszy się powodzeniem. Dzieci odwiedzają ją regularnie, odrabiają na zajęciach świetlicowych lekcje i zabawiają się w różne gry i zabawy. Świetlica jest czynna każdego dnia od godz. 15-tej do 18-tej.
Przebieg zebrania wyborczego do Komitetu Rodzicielskiego.
Zebrania wyborcze rozpoczęło się o godz. 15:30 Na Sali znajdowało się około 100 osób. Do zebranych przemówiła harcerka, następnie dano kilka deklamacji, pieśni i odegrano „Szopkę uczniowską”.
Na zebranie wyborcze przybyli następujący przedstawiciele:
- Przedstawiciel Spółdzielni produkcyjnej,
- Sekretarz P.O.P PZPR,
- Dyrektor P.O.M.
- Przedstawiciel ZMP przy POM
- Przedstawiciel Gminnej Spółdzielni „SCH”,
- Przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich.
Wyżej wymienieni przedstawiciele zajęli miejsca przy stole prezydialnym.
Następnie odczytano protokół z ostatniego zebrania, który został przyjęty bez zmian. Ustępujący zarząd Komitetu Rodzicielskiego zdał sprawozdanie z rocznej działalności Komitetu / przewodniczący/, a skarbnik zdał sprawozdanie ze stanu kasy. Teraz przystąpiono do wygłaszania następujących referatów:
a/ Zadania Komitetów Rodzicielskich w planie 6-cio letnim,
b/ Omówienie statutu Komitetu Rodzicielskiego,
c/ Politechnizacja w nauczaniu,
Dyskusja była bardzo ożywiona, proszono o bliższe wyjaśnienia na temat Koła samokształcenia, Koła uczniowskie, politechnizacja w nauczaniu. Po dyskusji przystąpiono do wyborów nowego Komitetu Rodzicielskiego. Zebrani podali odpowiednią ilość kandydatów, na których jednomyślnie oddano głosy. Wybrani przyjęli ich wybór. W wolnych glosach przemawiano na temat poparcia pracy nauczycieli, aby rodzice stale interesowali się pracą szkolna dzieci. Przebieg zebrania był bardzo spokojny, przemawiano do tematu i mówiono rzeczowo. W skład Komitetu Rodzicielskiego wszedł aktyw społeczeństwa tutejszej gromady. Zebranie zakończono o godzinie 18:30.
Dnia 12.I.52r. obchodziła tutejsza młodzież swoją choinkę noworoczną. W dniu tym przybyli ich rodzice, siostry i bracia do pięknie udekorowanej klasy, w której pośrodku stała odpowiednio przygotowana i ubrana choinka. Po przemówieniu powitalnym dzieci śpiewały, deklamowały wiersze na temat planu 6-cio letniego, racjonalizatorów oraz przodowników pracy. Odbyły się także trzy inscenizacje wierszy i sztuczek aktorskich. Dziewczęta odtańczyły taniec nimf. Po tańcu odbyła się inscenizacja wiersza pt. „Pożegnanie starego roku i przywitanie nowego roku. Teraz wszedł dziad „Mróz”, który witał dzieci przemówieniem. Następnie rozdał dzieciom tutejszej szkoły i przedszkola paczki noworoczne. Teraz dzieci przed choinką noworoczną śpiewały i tańczyły. Wesołość panowała na całej Sali. Uroczystość zakończyła się o godzinie 20-tej, gdy dzieci w wesołych nastrojach i śpiewem udały się do domu.
Urodziny Prezydenta Bolesława Bieruta obchodziła tutejsza szkoła następująco:
- Portrety Prezydenta oraz klasy zostały na tę uroczystość udekorowane. Udekorowano także szkołę na zewnątrz.
- We wszystkich klasach na pierwszej lekcji odbyły się pogadanki na temat Prezydenta Bolesława Bieruta.
- O godzinie 19:30 odbyła się uroczysta akademia dla ludności gromady. Akademię obsłużyło harcerstwo tutejszej szkoły. Program składał się z deklamacji, śpiewu i tańców.
- Przed uroczystością wygłosił referat o Prezydencie pewien harcerz.
W akademii, która odbyła się w szkole wzięło udział około 100 osób.
Przybyli też:
1.Przedstawiciele gromady
2.Przedstawiciele Partii
3.Przedstawiciele Spółdzielni produkcyjnej
4.Przedstawiciele Państwowego Ośrodka Maszynowego
5.Przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego.
Dnia 18.V.52r. odbyła się akademia z okazji „Dni Oświaty, Książki i Prasy”. Na akademię szkoła została odpowiednio udekorowana wewnątrz i na zewnątrz. W szkole urządzono wystawę książki i prasy oraz stoisko z książkami na sprzedaż. Stoisko to obsługiwali harcerze. Książek sprzedano na sumę 183,40 zł. W części artystycznej brały udział dzieci z tutejszej szkoły jak i uczniowie Liceum Pedagogicznego z Tucholi. Program części artystycznej był bardzo obfity – składał się z deklamacji, tańców, śpiewu i referatu okolicznościowego. Akademię oraz wystawę zwiedziło około 170 osób.
Międzynarodowy Dzień Dziecka 1.VI.52r. poprzedziła uroczysta akademia zorganizowana przez drużynę harcerską. W tej akademii brała również udział liczna publiczność. Uroczystość ta rozpoczęła się przyrzeczeniem harcerskim, a następnie odbyła się część artystyczna. Ludność nie szczędziła oklasków i pochwał dzieciom.
Dnia 1.6 .52r. udała się młodzież nad jezioro, celem spędzenia wesoło, przy dźwiękach muzyki i różnych niespodzianek swoje święto. Na tę uroczystość przybyła delegacja Koła Gospodyń Wiejskich, która obdarowała wszystkie dzieci cukierkami. W wesołym i miłym nastroju wróciły dzieci do domu.
Dnia 15.6 52r. urządziła tutejsza świetlica dziecięca przedstawienie i zabawę dziecięcą. Dzieci grały „Złotą rybkę” Puszkina i Wolny najmita” m. Konopnickiej. Po przedstawieniu odbyła się zabawa dziecięca. Przy dźwiękach muzyki dzieci wspólnie tańczyły, prowadziły różne korowody i polonezy. Na zabawę przybyło wielu rodziców i starszego społeczeństwa. Po tańcach wyświetlono dla całego społeczeństwa i dzieci film pt. ‘Wesoły jarmark”.
Pod koniec czerwca odbyły się w tutejszej szkole przy udziale czynnika społecznego egzaminy uczniów klasy VII Egzaminy wypadły dobrze, wszyscy je zdali.
W dniu 25.6 52r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Na uroczystość przybyło wiele rodziców i starszej młodzieży. Po przemówieniu okolicznościowym Kierownika szkoły, jaki i przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego nastąpiła część artystyczna. Następnie drużyna harcerska kwiatami i przemówieniem żegnała dzieci opuszczające szkołę. Po wręczeniu im świadectw i po przemówieniu do nich uczniowie kl. VII żegnali się z nauczycielstwem i koleżeństwem. Następnie rozdano świadectwa pozostałym dzieciom, a odśpiewaniem zwrotki „jak szybko mijają chwile” zakończono hasłem „Przodownicy pracy na zlot”.
ROK SZKOLNY 1952/53
Uroczystość otwarcia roku szkolnego nastąpiło dnia 1.9.52r. o godz. 8-mej. Na uroczystość przybyły wszystkie dzieci oraz przedstawiciele organizacji, partii i rodzice. Po powitaniu dzieci i gości Kierownik szkoły wygłosił referat sprawozdawczy z osiągnięć szkoły w roku szkolnym 1951/52. Po referacie przemawiali przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego i sekretarz P.O.P. Serdecznie witano dzieci rocznika 1945 obdarowując je równocześnie słodyczami. Następnie w części artystycznej deklamowano aktualne wiersze i śpiewano pieśni. Po wysłuchaniu przemówienia ministra Oświaty wspólnie odśpiewano Międzynarodówkę. Po uroczystości dzieci zostały zaopatrzone w podręczniki szkolne. Nadmienić należy, że szkoła i klasy na ten dzień były pięknie udekorowane.
Dnia 27.9.52r. odbyło się ślubowanie tutejszej młodzieży szkolnej. W pięknie udekorowanej klasie wobec nauczycielstwa, rodziców i przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego złożyły dzieci przed sztandarami narodowymi i międzynarodowymi swe ślubowanie. W części artystycznej deklamowano wiersze oraz odśpiewano kilka aktualnych pieśni. Odśpiewaniem Międzynarodówki zakończono uroczystość. W związku z tą uroczystością młodzież szkolna podjęła zobowiązania, że będzie pilnie zbierała odpadki użyteczne, że będzie się pilnie uczyła, aby otrzymać pod koniec roku szkolnego promocję.
Dnia 19.10.52r. 0dbyło się zebranie Komitetu Rodzicielskiego wraz z rodzicami dzieci. Na zebraniu tym wybrano członków do Komitetu rodzicielskiego na rok szkolny 52/53. Ogółem stawiło się ludności około 145 osób. Przybyli również przedstawiciele Spółdzielni Produkcyjnej, GS „SCH”, sekretarz P.O.P PZPR. Szkoła była na ten dzień pięknie udekorowana tak wewnątrz jak i na zewnątrz. Po referacie sprawozdawczym przewodniczącego Kom. Rodzicielskiego jak i po referacie społeczno- politycznym Kierownika szkoły nastąpiła ożywiona dyskusja. Po dyskusji przystąpiono do wyborów. Obywatelka Chodkiewicz Alina podała listę członków, która została jednomyślnie przyjęta. W czasie trwania zebrania na salę przybyła delegacja dzieci klasy V i VII, która życzyła zebranym owocnych obrad i wręczyła przewodniczącemu wiązankę kwiatów, a chór szkolny odśpiewał kilka aktualnych pieśni.. W tej chwili przybyła delegacja organizacji harcerskiej, która przyrzekła, że wszyscy będą się jak najlepiej uczyły, aby były w naszej szkole dobre wyniki, a Polska Ludowa otrzymała nowe kadry młodzieży do warsztatów pracy. W miłym nastroju przebiegło całe zebranie. Po zebraniu dzieci szkolne sprzedawały książki zebranym. Liczba sprzedanych egzemplarzy była bardzo pokaźna.
Dnia 23.11.52r. odbyła się uroczysta akademia ku uczczeniu 35-lecia Rewolucji Październikowej. Przebieg uroczystości był następujący:
- Zagajenie
- Hymn Związku Radzieckiego
- Referat okolicznościowy
- Wiersz zbiorowy pt. „ W rocznicę rewolucji”
- Montaż słowno -muzyczny pt. „Wielki Październik”
- Wiersz pt. Święto rewolucji”
- Pieśń: Przyjaźń Polsko – Radziecka
- Międzynarodówka.
Na akademię przybyła pokaźna liczba ludności, przedstawiciel partii oraz członkowie Komitetu Rodzicielskiego i Spółdzielni produkcyjnej. Klasa na akademię została, udekorowano również szkołę na zewnątrz.
Dnia 10.1053r. młodzież tutejszej szkoły obchodziła uroczystość choinki noworocznej. Na tę uroczystość przybyła nie tylko młodzież szkolna, lecz przybyły także dzieci z przedszkola, młodzież poza szkolna oraz wiele matek i ojców. Pięknie udekorowana choinka noworoczna przedstawiała symbole: Pokoju, Planu 6-cio letniego i nowej Konstytucji. Dzieci tańczyły, śpiewały, odegrały dwie inscenizacje, za co ludność nie szczędziła im oklasków. Pod koniec całej uroczystości zjawił się pięknie ubrany „Dziad Mróz” w towarzystwie bociana, Który ciągnął sanki wypełnione po same brzegi podarunkami dla dzieci. Przed rozdaniem podarunków „Dziad Mróz” rozmawiał z uczniami, dawał im wskazówki, co do nauki i wyników w nauce. Mówił także na temat racjonalizatorów, przodowników pracy, o pokoju. Mówił, że Polska wkroczyła w czwarty rok Planu 6-cio letniego. Po rozdaniu podarunków dzieci śpiewały pieśni o pokoju, pracy. Uroczystość choinki noworocznej zakończyła się około godz. 21-szej.
W ostatnim czasie odbyły się dwie uroczystości na terenie tutejszej szkoły i tak;
Dnia 14.2.53r. odbył się przy udziale ludności poranek ku uczczeniu 8-mej rocznicy wyzwolenia naszego powiatu przez Armię Czerwoną z pod okupacji hitlerowskiej.
Dnia 24.2.53r. odbył się uroczysty poranek ku uczczeniu 35-tej rocznicy powstania Armii Czerwonej. Program tej uroczystości był następujący:
- Zagajenie
- Hymn Związku Radzieckiego
- Referat na temat powstania Armii Czerwonej
- Wiersz pt. „Pieśń o Stalinie”
- Pieśń pt. „Pieśń o ojczyźnie”
- Wiersz pt. Czerwona Armia”
- Wiersz pt. „Niezwyciężona Armia”
- Pieśń wspólna: „Wyklęty powstań ludu ziemi”
Dzieci z organizacji L.P.Ż sporządziły między klasową gazetkę ścienną.
Z chwilą ogłoszenia zgonu Józefa Stalina wciągnięto do połowy masztu chorągiew narodową z czarną wstęgą. W korytarzu wywieszono portret Józefa Stalin przepasany wstążką w lewym rogu. Przeprowadzono również odpowiednią pogadankę z dziećmi we wszystkich klasach. Dnia 6-go marca odbyła się wieczorem żałobna masówka gromadzka obsłużona przez Kierownika tutejszego wydziału politycznego przy P.O.M. Masówkę zagaił tow. Sekretarz P. O.P. Pawłowicz Bronisław wskazując na wielkie zasługi Józefa Stalina względem Polski i Ludności. A zakończenie swego przemówienia poprosił zebranych o powstanie i uczczenie zmarłego minutową ciszą. Po tej uroczystości Kierownik wydziału politycznego odczytał uchwały K.C., Rządu Radzieckiego i Polskiego w sprawie ostatniego wydarzenia. Ludność dla uczczenia śmierci Józefa Stalina poczyniła wiele zobowiązań, jak też i Spółdzielnia produkcyjna. Dnia 9.3.53r. o godz. 10-tej tutejsza młodzież uczciła Józefa Stalina 5-cio minutową ciszą, a w godzinach popołudniowych wysłuchała w szkole sprawozdania z przebiegu pogrzebu Józefa Stalina.
Dnia 11.3.53r. została przeprowadzona jedno- godzinna pogadanka dla klas VI i VII, w której przedstawiono cały życiorys zmarłego oraz jego zasługi dla Polski i całej ludności pracującej.
Dnia 18.IV. 53r. szkoła tutejsza obchodziła uroczyście urodziny tow. Bolesława Bieruta. Uroczystość tę przygotowała drużyna harcerska. Punktualnie o godz. 7,40 harcerze i dzieci szkolne ustawiły się w czworobok przed masztem szkolnym na boisku. Odśpiewano Hymn Polski i podciągnięciem flagi na maszt rozpoczęto wyżej wymienioną uroczystość. Następnie deklamowano wiersz oraz odczytano życiorys Bolesława Bieruta. Przed drużyną harcerską odczytano zobowiązania ku uczczeniu Święta Robotniczego, jakie podjęła organizacja harcerska. Za dobrą pracę w organizacji wręczono harcerce Stankiewicz Anieli dyplom, a uczniów Luptowskiego Edmunda i Włocha Edwarda przyjęto do Organizacji Harcerskiej, do której przez cały rok za złe zachowanie nie należeli. Ze względu na to, że w ostatnim czasie zachowanie ich było bez nagany oraz zrobili dobre postępy w nauce wręczono im z powrotem legitymacje harcerskie. Uroczystość zakończono zdjęciem flagi z masztu. W dniu tym we wszystkich klasach przeprowadzono pogadanki na temat życia i działalności tow. Bolesława Bieruta obecnego Prezesa Rady Ministrów.
Dnia 25.VI.53r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w tutejszej szkole. Przebieg uroczystości był następujący:
Od godziny 8- mej do 9- tej rozdawani świadectwa w klasach od I do VI- tej oraz przeprowadzano pogadankę na temat zachowania się w czasie wakacji. Od godziny 9- tej r. rozpoczęła się druga część. Na ten czas przybyła klasa VII oraz przedstawiciele Spółdzielni produkcyjnej, GS „SCH”, członkowie P.Z.P.R oraz liczna ilość matek, ojców i rodzeństwa uczniów. Kierownik szkoły w referacie swym podsumował wyniki pracy i osiągnięcia szkoły w roku szkolnym 1952/53. Omówił sprawowanie się uczniów, frekwencję i różne przez szkołę urządzane prace. Opiekunka O.H. w swym referacie podsumowała pracę O.H. na terenie szkoły i gromady. Po referatach podsumowujących całokształt pracy szkolnej w roku szkolnym 1952/53 nastąpiło pożegnanie uczniów klasy VII i wręczenie im świadectw szkolnych.
Teraz przystąpiono do części artystycznej, która składała się z wierszy, pieśni oraz krótkiej inscenizacji. Na zakończenie do zebranych i młodzieży przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego wskazując jak dzieci mają się zachować w czasie wakacji i jak je wykorzystać dla zdrowia i wypoczynku, celem nabrania sił do nowej pracy. Następnie odśpiewano wspólnie Międzynarodówkę. Zaznaczyć należy, że odchodzących uczniów żegnała drużyna harcerska kwiatami krótkim przemówieniem. Również w imieniu odchodzących przemówiła do zebranych i koleżeństwa uczennica Skurcz Felicja, dziękując nauczycielstwu i Komitetowi Rodzicielskiemu za opiekę i troskę położoną dla nich.
<<poprzednia kolejna>> |