Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Muzyka
Nawigacja
Losowe zdjęcie

Pociągiem do Tucholi

Licznik odwiedzin
Dziś:8
Wczoraj:314
W tym tygodniu:1,446
W tym roku:23,167
Wszystkich:831,484
Reklama
Maniek - Jan Szypryt


OPTA Timber - Piastoszyn

Kronika szkolna 6

                   ROK SZKOLNY 1953/54

  Dnia 1.9.53r. rozpoczęto nowy rok szkolny. Na uroczystość tę przybyły wszystkie dzieci oraz większa część rodziców tychże. Przy stole prezydialnym zasiedli: sekretarz P.O.P PZPR tow. B. Pawłowicz, przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego tow. E. Kowalewski, Prezes gromadzkiego koła GS „SCH” ob. St. Jaśkiewicz. Na uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosił kierownik szkoły, również do dzieci przemówił przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego i sekretarz P.O.P. Z szczególną serdecznością powitani dzieci klasy l, którym to rodzice wręczyli słodycze. Po tej części nastąpiła część artystyczna, która składała się z wierszy, pieśni i recytacji. Organizacja harcerska przy tutejszej szkole udekorował klasę oraz szkołę. Przed uroczystością urządzili zbiórkę na boisku i wciągnęli sztandar na maszt, następnie odśpiewali hymn młodzieży. Po uroczystości omawiano w klasach sprawy dotyczącej podręczników szkolnych. W bieżącym roku szkolnym przyjęto do klasy I- szej 16 dzieci z rocznika 1946. Nadmienić wypada, że dziatwa szkolna oszczędziła około 41% starych podręczników szkolnych, które odstąpiono dzieciom klas niższych.

            W dniu 11.10.53r. odbyły się w tutejszej szkole wybory do Komitetu Rodzicielskiego na rok szkolny 1953/54. Na zebranie przybyło przeszło 60 osób i przedstawiciele różnych organizacji gromady jak:

Przedstawiciel P.Z.P.R

    „       K.G.W

    „       GS „SCH’

    „ Spółdzielni produkcyjnej

Nie stawił się natomiast przedstawiciel Z. M.P przy Państwowym Ośrodku Maszynowym. Na przewodniczącego zebranie wybrano tow. Bronisława Pawłowicza, który podziękował za wybór przedstawicieli i zebranych. Harcerstwo tutejszej szkoły serdecznie powitało przedstawiciela Wojska Polskiego wręczając mu wiązankę kwiatów. Po referatach sprawozdawczych przedstawiciela Wojska Polskiego i Kierownika szkoły wywiązała się ożywiona dyskusja, w której kilka osób zabrało głos. Po dyskusji przystąpiono do wyboru Komitetu Rodzicielskiego, do którego weszło 12 osób. Na zakończenie odbyła się część artystyczna, która składała się z śpiewu, deklamacji i odtańczenia Mazurka, po czym odśpiewano wspólnie Międzynarodówkę. Teraz przystąpiła ludność do kupowania książek dla dzieci z specjalnie na ten cel urządzonego stoiska. Sprzedano książek na ogólną sumę 96 zł. Nadmienić wypada, że na zebraniu panowała miła atmosfera, rodzice z zainteresowaniem słuchali referatów, z których dowiedzieli się o najaktualniejszych wydarzeniach w świecie, w kraju i gromadzie oraz o pracy i wynikach w szkole w roku 1952/53.

            Dnia 11.10br. odbyła się w tutejszej szkole akademia ku uczczeniu miesiąca Przyjaźni Polsko – Radzieckiej. Akademia rozpoczęła się o godzinie 15-tej przy udziale licznej publiczności oraz młodzieży szkolnej. Akademię obsłużyła młodzież Liceum Pedagogicznego z Tucholi dając tańce, śpiewy oraz krótki występ pt. „Przyjaźń". Młodzież wywiązała się należycie, dlatego też publiczność nie szczędziła im oklasków.

            Dnia 15.10 br. Odbyło się w szkole zebranie gromadzkie chłopów gospodarujących indywidualnie po linii obowiązujących dostaw. Zebrani podjęli jednomyślnie wezwanie ludności Małej Klonii zobowiązali się do należytego wywiązywania się względem państwa i dokonać dostaw z nadwyżką oraz wezwali do podjęcia podobnych zobowiązań chłopów wszystkich gromad gminy Raciąż.

            Dnia 7.11.br. odbyła się akademia szkolno- gromadzka obsłużona przez dzieci szkolne. Akademia była związana z 36- tą rocznicą Rewolucji Październikowej. Uroczystość zagai tow. Sekretarz P.O.P Pawłowicz Bronisław witając gości i dzieci. Referat okolicznościowy wygłosił Kierownik szkoły, przedstawił w nim cel i znaczenie Rewolucji Październikowej dla ludności carskiej Rosji oraz całej ludności pracujące świata.

Akademię rozpoczęto odśpiewanie hymnu Polski i Z.S.R.R. Część artystyczną składającą się z wierszy, pieśni, inscenizacji oraz tańców dała młodzież szkolna. Akademie zakończono odśpiewaniem Międzynarodówki.

            Dnia 31.12.53r. odbyła się w tutejszej szkole choinka noworoczna.  Dniu tym otrzymały dzieci podarki. Dla upamiętnienia tej uroczystości występowały dzieci przebrane za ptaki zimą. Deklamowały odpowiednie wiersze oraz odegrały inscenizację pt. „Witamy nowy rok”. Również młodzież starszych klas odśpiewała kilka pieśni. Na uroczystość przybyło wielu rodziców. Dzieciom nie szczędzono oklasków. Na zakończenie odśpiewano hymn „Jeszcze Polska nie zginęła”.

            Dnia 8.3.54r. o godzinie 15- tej odbyła się akademia w tutejszej gromadzie ku uczczeniu Międzynarodowego Dnia Kobiet. Ludność zebrała się w Sali gromadzkiej i to bardzo licznie. Po raz pierwszy obsługiwał akademię zespół P.O.M. z Piastoszyna. Na program akademii dano: referat, wiersze, pieśni oraz trzy inscenizacje. Referat wygłosiła ob. Wozniak Julia, która wskazała na cele i zadania organizacji kobiet w ogóle a w szczególności w dobie obecnej. Kobiety muszą wspólnie walczyć o pokój, albowiem przez wojnę kobieta – żona, matka – najczęściej traci swoich bliskich. Inscenizacje jak i śpiew wypadły dość dobrze. Ludność wyszła z akademii zadowolona.

            Dnia 6.3.br.szkoła została udekorowana zewnętrznie przez drużynę harcerską odpowiednimi hasłami. Dzieci również realizują swoje zobowiązania krótkoterminowe i częściowo długo planowe. Klasy zostały udekorowane gazetkami ściennymi, a na korytarzu wywieszono hasła Zjazdowe w powiększonych rozmiarach.

            W dniu 10.3 br., jako dniu otwarcia Zjazdu szkoła i dzieci przybrały wygląd świąteczny. Nauka jest przepojona Zjazdem, dzieciom udostępniono wysłuchanie przemówień itd. Przez cały czas Zjazdu czytano prasę z „Gazetą Pomorską” na czele.

            Dnia 18.3.54r. zdjęto ze szkoły wszelkie dekoracje, a dzieci klas starszych napisały na temat Zjazdu obszerne wypracowania.

            Dnia 30.4.54r. odbyła się w tutejszej szkole przy licznym udziale społeczeństwa oraz przedstawicieli różnych organizacji i Partii tutejszej gromady akademia 1-szo Majowa z przyrzeczeniem harcerskim. Program tej uroczystości był następujący:

  1. Powitanie społeczeństwa i dzieci przez sekretarza P.O.P.
  2. Referat okolicznościowy
  3. Zbiórka drużyny harcerskiej i złożenie przyrzeczenia
  4. Część artystyczna:

- wiersz „Pokój”

- piosenka „Jasio przez okienko”

- wiersz „Wszyscy dla wszystkich”

- deklamacja zbiorowa „Praca”

- Pieśń „O wolnej Polsce”

- Montaż słowno- muzyczny

- Pieśń „Idziemy wspólną drogą

- Wiersz „ Naszej Ojczyźnie”

- Pieśń „Czerwony sztandar”

Po zakończeniu akademii Kierownik szkoły poinformował o nowej zniżce cen z dniem 1- go Maja 1954r. oraz, których artykułów dotyczy i o ile %. Zebrani tę wiadomość przyjęli z zadowoleniem i oklaskami. W miłym i wesołym nastroju zebrani opuścili lokal.

            Pod koniec roku szkolnego dziatwa szkolna wraz rodzicami i młodszym rodzeństwem udała się do pobliskiego jeziora – na tutejszą łąkę zabaw. W tej wyprawie wziął również udział Przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego i niektórzy członkowie, Prezes gromadzkiego Koła GS”SH” oraz liczni goście. Po przybyciu na łąkę dzieci użyły transparenty, a Kierownik szkoły wygłosił do dzieci i zebranych okolicznościowe przemówienie. Następnie odbyły się śpiewy, tańce, gry i zabawy. Dzieci zostały obdarowane cukierkami. Odbył się również konkurs sportowy z nagrodami składający się biegów, skoków i biegów młodszych dzieci w workach. O godzinie 18:30 nastąpił wymarsz dzieci ze śpiewem do domu.

Dnia 25 czerwca 1954r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 1953/54. Na zakończenie przybyła ludność, przedstawiciele Partii, Spółdzielni produkcyjnej, GS”SCH”, K.G.W. i Komitetu Rodzicielskiego. Program uroczystości był następujący:

  1. Przemówienie Kierownika szkoły
  2. Rozdanie nagród dla najlepszych uczniów
  3. Pożegnanie uczniów klasy VII-mej
  4. Pożegnanie uczniów klas pozostałych
  5. Sprawozdanie przewodnika drużyny harcerskiej
  6. Podsumowanie pracy drużyny harcerskiej i wyróżnienie najlepszych harcerzy
  7. Pożegnanie koła ZMP przez delegację O.W.
  8. Część artystyczna

a/ odśpiewanie hymnu Młodzieży demokratycznej

b/ wiersz zbiorowy „ Na wczasy” – kl. III-cia

c/ wiązanka tańców ludowych

d/ recytacja „Żegnaj szkoło”

e/ montaż słowno- muzyczny „ Na wakacje” – kl.

f/ Recytacja „Wakacje”

g/ taniec cygański

h/ piosenka „Hej koledzy po mozołach”

i/ rozdanie świadectw

Na tym uroczystość zakończono.

 

               ROK SZKOLNY  1954/55

 

            Rok szkolny rozpoczęto w dniu 1.9.54r. o godzinie 8:15. Na otwarcie nowego roku szkolnego przybyła liczna liczba rodziców oraz wszystkie dzieci szkolne. Odśpiewano hymn ”Jeszcze Polska nie zginęła” oraz przywitano młodzież i rodziców przez przewodniczącego Komitet Rodzicielskiego. Następnie zebrani wysłuchali przemówienia Ministra Oświaty, a następnie Kierownika szkoły, który wskazał na osiągnięcia i wyniki nauczania w roku szkolnym 1953/54r. oraz podał wytyczne, na rok szkolny 1954/55. Szczególnie uroczyście witano dzieci, które pierwszy raz przybyły do szkoły. Dzieci te zostały obdarowane słodyczami. Po uroczystym otwarciu roku szkolnego i powitaniu dzieci nastąpiła część artystyczna, która składała się z deklamacji, śpiewu i tańców. Po zakończeniu uroczystości dzieci udały się do swoich klas, gdzie wychowawcy klasowi omówili z dziećmi regulamin uczniowski oraz sprawę podręczników szkolnych. O godzinie 11:30 dzieci zostały rozpuszczone do domów.

            Dnia 19.9 54r. odbyła się akademia gromadzka po linii Przyjaźni Polsko Radzieckiej. W akademii brały udział organizacje młodzież szkolna oraz ludność gromady. Sala gromadzka była odpowiednio udekorowana i przystrojona. Referat okolicznościowy wygłosił ob. Ankowski Alojzy. Część artystyczna została wykonana przez miejscową młodzież szkolną, która składała się z wierszy i śpiewu. Przebieg akademii był miły, a ludność nie szczędziła oklasków. Po akademii część ludności udała się do Grochowa na zabawę dożynkową.

W tutejszej wsi istnieje kino stałe, które wyświetla filmy dwa razy w tygodniu. Na przedstawienia świąteczne uczęszcza młodzież szkolna także, co również przyczynia się do podniesienia poziomu nauki. Komitet Rodzicielski ćwiczy przedstawienie, które będzie odegrane w lutym. Czysty dochód przeznaczony jest do kasy Komitetu Rodzicielskiego.

            Dnia 8.1.55r. odbyła się uroczystość Choinki Noworocznej. Dzieci zostały obdarowane słodyczami, jabłkami oraz przyborami szkolnymi. Na uroczystość przybyła masa ludzi, a program był bardzo obfity. Składał się z recytacji, inscenizacji, śpiewu oraz krótkiego przedstawienia. Obywatel Jaśkiewicz Stanisław, jako Dziadek Mróz obdarował dzieci paczkami, przemówił do nich zachęcając do pilnej nauki dla osiągnięcia promocji. Uroczystość tę społeczeństwo i młodzież szkolna spędzili w miłym nastroju.

            Konkurs czytelniczy, który trwał od października do końca lutego dobiega końca. Dzieci, a szczególnie harcerze porobili piękne albumy oraz krótkie streszczenia niejednych książek.. Po zakończeniu zorganizowano wystawę prac w szkole. Wystawę zwiedzili rodzice i szersze społeczeństwo. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace dzieci szkolnych wysłano do Tucholi.

            W dniu 21.II 55r. rozpoczęli praktykę uczniowie kl. IV Liceum Pedagogicznego w Tucholi, która trwała do 26.II.55r. Wymienieni w liczbie 6- ciu w pierwszym dniu hospitowali, a następnie prowadzili samodzielnie lekcje. Kandydaci do zawodu nauczycielskiego pracowali starannie i sumiennie. Przygotowywali konspekty, które wykazały, że posiadają wiedzę rzeczową i znają metodykę. Podejście do dzieci mieli dobre i umieli sobie radzić. Praktyka wykazała, że o ile będą tak w zawodzie swym nadal pracować, to będą dobrymi pedagogami i dobrymi organizatorami w pracy społeczno- oświatowej.

Dla uczczenia Święta Pracy młodzież tutejszej szkoły podjęła następujące zobowiązania:

  1. Zbierać złom, makulaturę i stłuczkę, by wywiązać się z nałożonego planu.
  2. Zasadzić 5 drzewek dookoła boiska.
  3. Oczyścić około 500 drzewek owocowych w ogrodzie Spółdzielni produkcyjnej.

 

            Dnia 29.4.br. odbyła się w gromadzie Żalno akademia ku uczczeniu Święta Pracy, w akademii brało udział nauczycielstwo tutejszej szkoły.

            Dnia 30. 4.55r. obyła się akademia w tutejszej szkole – tak zwany poranek. Treść programu składała się z pieśni, deklamacji zbiorowej i solowej. Kierownik szkoły wygłosił odpowiednie przemówienie do dzieci.

            Dnia 1.V.br. w uroczystym pochodzie w Żalnie brało udział nauczycielstwo oraz harcerze od klasy V do VII- mej. Na powyższy pochód dzieci przygotowały chorągiewki, gołąbki pokoju, transparent i chorągwie. Przygotowano również dekorację naszej szkoły na zewnątrz. Klasy ozdobiono na ten czas nowymi gazetkami o treści Święta Pracy – chorągiewkami i kwiatami doniczkowymi. W obchodzie brała udział także ludność Spółdzielni produkcyjnej, indywidualni i załoga tutejszego P.O.M. Po pochodzie i występach artystycznych wróciły dzieci do domu.

            Dnia 15.4.55r. o godzinie 15-tej odbyła się w szkole akademia ku uczczeniu 100-nej rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Program tej akademii był następujący:

  1. Zagajenie – dokonał przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego.
  2. Referat okolicznościowy – wygłosi l Kierownik szkoły.
  3. Pieśń, „Kto się młota i ognia nie boi”.
  4. Wyjątki z sonetów krymskich.
  5. Pieśń o planie 6-cio letnim.
  6. Wiersz Do przyjaciół Moskali.
  7. Wyjątki z „Pana Tadeusza”.
  8. Pieśń „Miliony rąk”.
  9. Wiersz „Oda do młodości”.

10.  Bajki Adama Mickiewicza.

11.  Wiersz /ballada/ „Lilie” dama Mickiewicza.

12.  Pieśń „Wesoły wichrze”

13.  Wspólne śpiewanie hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Referat składał się z dwóch części: życiorys i praca Adama Mickiewicza w Kraju i na obczyźnie oraz obchodów „Dni Książki Prasy”. Pieśni i wiersze dała młodzież szkolna. Zebrani oglądali również wystawę książek i czasopism. Na akademię przybyła dosyć pokaźna liczba ludności, młodzieży pozaszkolnej oraz ZMP- owców. Przy stole prezydialnym zasiedli: przewodniczący Spółdzielni produkcyjne ob. Kuczyński Stanisław, sekretarz P.O.P PZPR tow. Luptowski Józef, przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, przedstawiciel aktywu gromadzkiego tow. Pawłowicz Bronisław. Występy artystyczne dzieci szkolnych były przez zebranych hucznie oklaskiwane. Na zakończenie odśpiewano wspólnie Hymn Polski.

Dnia 29.V.55r. obchodziła tutejsza młodzież szkolna „Dzień dziecka”. Program tej uroczystości był następujący:

  1. Zagajenie
  2. Pieśń młodzieżowa
  3. Referat okolicznościowy
  4. Pieśń o pokoju
  5. Wiersz „Murzynek”
  6. Taniec „Zasiali górale”
  7. Pieśń, „Kto się młota i ognia nie boi”
  8. Inscenizacja wiersza „Pokój”
  9. Taniec „Szła dzieweczka do laseczka

10.  Pieśń „Wesoły wichrze”

11.  Wiersz „Młodzi przyjaciele”

12.  Taniec „ Krakowiaczek”

13.  Pieśń „Myśmy przyszłością narodu”

14.  Taniec cygański

15.  Inscenizacja wiersza „Dziewczę poznańskie”

16.  Pieśń „ Jeszcze Polska nie zginęła”

17.  Pieśń „ Wyklęty powstań ludu ziemi

18.  Film „Żołnierz zwycięzca”

Na uroczystość tę przybyło wielu rodziców oraz przedstawicieli: Spółdzielni produkcyjnej, PZPR, Komitetu Rodzicielskiego. Po występach w szkole dzieci zostały obdarowane słodyczami, a następnie odbył się wspólny przemarsz dzieci gości przez wieś. Dzieci niosły transparenty z odpowiednimi hasłami, gołębie pokoju, chorągiewki polskie i międzynarodowe. Przemarsz zakończył się po wejściu na salę gromadzką, gdzie został wyświetlony film "Żołnierz zwycięzca”. Na tym uroczystość zakończono.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1954/55 odbyła się w dniu 25.6. o godzinie 8-mej. Na uroczystość rodzice, znajomi oraz przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego, przedstawiciel PZPR z tutejszej P.O.P, przedstawiciel Spółdzielni produkcyjnej, Przedstawiciel GS „SCH”. Program uroczystości był następujący:

  1. Otwarcie uroczystości
  2. Pieśń – Hymn Polski
  3. Przemówienie okolicznościowe Kierownika szkoły i przewodniczącego Kom. Rodzicielskiego
  4. Pieśń „Hej koledzy”
  5. Wiersz „Zapraszamy”
  6. Taniec „Krakowiak”
  7. Pieśń Na wczasy”
  8. Wiersz „Pokój zwycięży”
  9. Taniec – Wiązanka Śląska

10.  Inscenizacja „Pożegnanie szkoły”

11.  Wiersz „Na wakacje”

12.  Pieśń „Ulicą młodzi idą”

13.  Pożegnania dzieci klasy VII

14.  Rozdanie świadectw dzieciom

15.  Zakończenie uroczystości.

<<poprzednia   kolejna>>

Informacje dnia

Dzisiaj jest
Niedziela 20 Kwietnia 2025.

Imieniny obchodzą:
Czesław, Agnieszka, Marian, Czech


W tej chwili naszą witrynę odwiedza 1 gości online

Pogoda dla Piastoszyna
Przyjazne strony
Gmina Kęsowo

Gmina Kęsowo

Powiat tucholski

Liga powiatowa