Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii
Muzyka
Nawigacja
Losowe zdjęcie

Rajd rowerowy "Na żurawiowych włościach"

Licznik odwiedzin
Dziś:33
Wczoraj:314
W tym tygodniu:1,471
W tym roku:23,192
Wszystkich:831,509
Reklama
Maniek - Jan Szypryt


OPTA Timber - Piastoszyn

Kronika szkolna 7

ROK SZKOLNY  1955/56

 

Rok szkolny rozpoczęto uroczystością szkolna, na którą przybyli rodzice dzieci, przedstawiciele organizacji, spółdzielni produkcyjnej, PZPR oraz Komitetu Rodzicielskiego. Program tej uroczystości był następujący:

  1. Zagajenie i powitanie gości
  2. Odśpiewanie hymnu państwowego
  3. Przemówienie okolicznościowe Kierownika szkoły
  4. Pieśni i recytacje dzieci szkolnych
  5. Taniec „Szła dzieweczka do laseczka”
  6. Pieśń „Naprzód młodzieży świata”
  7. Pieśń „Wyklęty powstań ludu ziemi”
  8. Zakończenie.

Następnie dzieci szkolne wszystkich klas otrzymały podręczniki szkolne. Liczba dzieci w poszczególnych klasach przedstawia się następująco:

            Kl.       Dziewcz.        Chłopcy        Razem

             I          6              6             12

            II          10              5             15

            III           9              6             15

            IV           4              3              7

             V           2              6              8

            VI            5              2              7

            VII            4              4              8

                                           Ogółem      72

            Dnia 9.9.55r, odbył się na boisku przy trzepoczącej się fladze Polski Ludowej uroczysty apel ku uczczeniu Miesiąca Przyjaźni Polsko Radzieckiej. W tym samym dniu odbył się uroczysty poranek z specjalnym programem, który składał się z przemówienia, recytacji wierszy i odśpiewania różnych pieśni. Po pranku odbyły się normalne zajęcia lekcyjne. W tym dniu opiekunka ob. Jerka Elżbieta ułożyła z dziećmi plan pracy T.P.P.R. na rok szkolny 1955/56. Przed tym odbyło się zebranie ogólne, na którym wybrano nowy Zarząd i opiekuna. Z czynności tej spisano protokół w dwóch egzemplarzach, z którego jeden wysłano do Wydziału Oświaty w Tucholi.

            Dnia 2.10.55r. odbyły się wybory do rad klasowych, a dnia 16.10.55r. Zarządu Komitetu Rodzicielskiego. Na zebranie przybyło około 80% rodziców oraz przedstawiciele Partii, Spółdzielni produkcyjnej, KGW i harcerzy. Sprawozdanie zdawał przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Kierownik szkoły wygłosił referat pt., „Czego żąda od rodziców szkoła" w myśl hasła „bliżej dziecka”. O referacie nastąpiła ożywiona dyskusja, następnie przystąpiono do wyborów Zarządu kom. rodz. oraz nową Komisję Rewizyjną. Dzieci szkolne wykonały różne inscenizacje związane z życiem szkolnym, a delegacja harcerska wręczyła kwiaty przedstawicielom i złożyła przyrzeczenie dobrej nauki i wyników pracy w roku szkolnym 1955/56.

Po wyborach odbyło się spotkanie delegata do Wojewódzkiej Rady Narodowej Ankowskiego Al. z tutejszą ludnością. Delegat wygłosił referat na temat drobnej wytwórczości i punktów usługowych w Planie 5-letnim naszego powiatu i tutejszej miejscowości. Po referacie wywiązała się dyskusja. Najwięcej dyskutowały kobiety żądając następujących punktów usługowych: fryzjerski, szewki i krawiecki, prosząc delegata o starania w celu wybudowania pawilonu usługowego w Piastoszynie. Na tym zebranie zakończono.

            Dnia 6.11.55r. odbyła się w tutejszej szkole ku uczczeniu 38-mej rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej. Akademię dla całej gromady urządziła szkoła i tutejsza świetlica gromadzka. Na uroczystość przybyła pokaźna liczba miejscowej ludności oraz przedstawiciele Partii, Spółdzielni Produkcyjnej, K.G.W. i aktyw gromadzki.. Na przewodniczącego tej akademii wybrano tow. Pawłowicza Bronisława. Część artystyczna składała się z wierszy, pieśni i tańców. Kierownik szkoły wygłosił okolicznościowy referat, a po akademii wyświetlono film pt. „Kostek Napierski” – o powstaniu chłopskim na Podhalu.

            Wakacje zimowe trwały w roku szkolnym 1955/56 o dnia 23.1255r. do 8.1.56r. włącznie. W wakacjach odbywały się zajęcia świetlicowe od godziny 9-tej do 13-tej, lub po południu od godziny 17-tej do 20-tej, gdzie po południu wyświetlano dzieciom filmy. Dnia 3.1.56r. wyjechały dzieci szkolne klasy IV – VII na choinkę noworoczną do Chojnic. Dzieci przeżywały tam piękne chwile. Podziwiały piękną, fantastyczną dekorację sal jak: sala ogólna, sala gier, sala tańca, sala strzelania, sala rysunków i sala kinowa. Wszystkie dzieci występowały w czapkach karnawałowych, otrzymały podarunki w formie cukierków, pierników, jabłek, ołówków oraz książek. Również najpiękniejsze czapki zostały nagrodzone i tak: z pięciu nagród tutejsza szkoła otrzymała dwie nagrody i to Jaśkiewiczówna Elżbieta i Betynówna Jadwiga. Ponadto nagrody otrzymali również Kulesza Roman i Bujak Franciszek za strzelanie oraz Urbański Kazimierz za grę w warcaby. Oprócz tego dzieci otrzymały pełne bezpłatne wyżywienie. Pełne radości wróciły o godzinie 14-tej do domu. Dzieci na imprezę choinkową do Chojnic zostały przewiezione samochodem POM w Piastoszynie.

            Dnia 7.1.56r. odbyła się choinka noworoczna w tutejszej szkole. Dzieci wszystkie występowały także w czapkach karnawałowych, otrzymały podarunki od Dziadka Mroza. Porządek tej uroczystości był następujący:

  1. Krótkie przemówienia przewodniczącego Komitetu Rodz. Kierownika szkoły.
  2. Przyrzeczenie harcerskie.
  3. Wiersz ”Szczęśliwego Nowego Roku”.
  4. Inscenizacja kl. III pt.” Witamy Nowy Rok”.
  5. Zabawa dziecięca przeplatana humoreskami:

a/ żart, „Kto kłamie” kl. IV,

b/ humoreska „Dwie gaduły,

c/ „Sroka”,

d/ „Basia Płaczka”,

e/  Wisia – strojnisia,

f/ Samochwała,

g/ Dwanaście miesięcy,

  1. Dziadek Mróz i podarunki
  2. Zakończenie.

Nadmienić należy, że dzieci w zabawie brały czynny udział, tańczyły w czapeczkach karnawałowych, inscenizacje odegrały dobrze, urządzono również bufet dla dzieci, gdzie otrzymały bezpłatnie lemoniadę. Na zabawie dziecięcej panował humor i ogólna radość. W uroczystości tej uczestniczyły matki, było też sporo ojców, przybyli też przedstawiciele Partii, Spółdzielni produkcyjnej. Choinkę udekorowały dzieci klas starszych.

            W związku ze Świętem Pracy w 1956r. odbyło się w gromadzie Żalno szereg imprez i tak: dnia 29.IV.br. odbyła się w Żalnie, jako siedzibie gminy akademia dla całej gminy. Dnia 30.IV.br. we wszystkich szkołach tej gminy odbyły się akademie dla dzieci szkolnych. W uroczystościach tych brali udział rodzice oraz przedstawiciele Partii, Koła Gospodyń Wiejskich, Komitetu Rodzicielskiego. Dnia 1.V.56r. w dniu Święta Pracy ludność całej gminy Żalno zebrała się o godzinie 10:30 na boisku tamtejszej szkoły by wysłuchać przemówienia oraz brać udział w pochodzie. Po przemarszu rozwiązano wiec przed gospodą, a następnie odbyła się zabawa ludowa dla wszystkich. Również POM z Piastoszyna po powrocie z pochodu w Tucholi urządził zabawę ludową dla pracowników POM oraz ludności tutejszej wsi na terenie swego Zakładu. Dzień 1.5.br. ludność spędziła wesoło, w harmonijnej zgodzie podkreślając swój wkład pracy w budowę Polski Ludowej oraz myślała także, co pozostało do zrobienia, by jak najprędzej zbudować socjalizm.

            W dniach 2 i 3. VI56r. odbyły dzieci klas V – VII wycieczkę do Poznania. Dzieci tych klas w liczbie 25 osób, w wycieczce uczestniczyło 16 dzieci. Każde dziecko wpłaciło 100 zł, a resztę w kwocie 32 zł dopłacił do każdego dziecka Komitet Rodzicielski. Dla pozostałych w szkole dzieci w dniu 3.VI.br. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Dziecka. W uroczystości tej prócz dzieci wszystkich klas wzięli udział rodzice i przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego. Wszystkie dzieci zostały obdarowane cukierkami oraz zakupiono dla nich film, który był wyświetlony o godz. 15-tej.

            Uroczystość zakończenia roku szkolnego 55/56 rozpoczęła się o godz.8-mej. W uroczystości brali udział rodzice, przedstawiciele Partii, Spółdzielni produkcyjnej, KGW i Komitetu Rodzicielskiego. Program uroczystości był następujący:

  1. Zagajenie
  2. Odśpiewanie hymnu
  3. Przemówienie do zebranych i młodzieży wygłosił przewodniczący Komitetu Rodziciel.
  4. Sprawozdanie z przebiegu pracy w roku 55/56 przedstawił Kierownik szkoły
  5. Pieśń „Pożegnanie szkoły”
  6. Pieśń „Hej koledzy”
  7. Inscenizacja dzieci klasy II-giej
  8. Wiersz „W szkole”
  9. Pieśń „ ZMP owiec”

10.  Taniec

11.  Inscenizacja klasy III-ciej

12.  Pożegnanie uczniów klasy VII-mej

13.  Wiersz „Ostatni dzwonek”

14.  Pieśń „Jak szybko mijają chwile”

15.  Zakończenie

16.   Rozejście się dzieci do klas i wręczenie im świadectw szkolnych

W bieżącym roku szkolnym nie otrzymało promocji 11 uczniów na ogólną liczbę 78 uczniów. Są to dzieci klas I –IV mające trudności w opanowaniu i przyswajaniu materiału nauczania.

 

ROK SKOLNY 1956/57

 

W bieżącym roku szkolnym liczba dzieci wzrosła i liczy:

     Klasa I          19 dzieci

       „  II         13   „

       „  III         12   „

       „  IV         13   „

       „  V          10   „

       „  VI          6   „

       „  VII          7   „

      Razem          80   „

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przybyli rodzice w pokaźnej liczbie, przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego i Spółdzielni produkcyjnej oraz Partii. Dzieci klasy pierwszej zostały obdarowane przez swoich rodziców cukierkami. Uroczystość rozpoczęto przemówieniami: przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego, Kierownika szkoły i przedstawiciela Partii. Dzieci zadeklamowały kilka wierszy i kilka pieśni. Po uroczystości rozeszły się do swoich klas, gdzie otrzymały podręczniki szkolne oraz różne instrukcje, co do uczęszczania na lekcje w roku szkolnym.

            W bieżącym roku dzieci po raz pierwszy nie brały udziału w zbieraniu ziemniaków w Spółdzielni produkcyjnej.

            Polską Rewolucję Październikową i przyjście do władzy tow. Wiesława Gomółki ludność tutejszej gromady przyjęła z wielkim zadowoleniem. Również z wielkim zadowoleniem przyjął ludność wiadomość o powrocie polskiej delegacji z Moskwy z tow. Wiesławem Gomółką na czele. Prowadzono dyskusje na temat naszej delegacji i jej osiągnięć w Moskwie.

            Dnia 22 grudnia 1957r. w tutejszej szkole obchodzono gwiazdkę z udziałem św. Mikołaja. Dzieci w tym dniu odegrały małe przedstawienie o dumnej królewnie, śpiewały pieśni i deklamowały wiersze. Po raz pierwszy od kilku lat zaśpiewały dzieci ze swymi rodzicami kilka kolęd. Każde dziecko na tej uroczystości otrzymało od gwiazdora podarunki pachnące jabłkami, piernikami słodyczami. Uciecha dzieci była wielka. Na podarunki każde dziecko przyniosło 5 zł, a resztę kosztów w wysokości 300 zł pokrył Komitet Rodzicielski

            Wakacje zimowe w roku szkolnym 56/57 trwają od 23.1256r. do 6.1 1957r. włącznie. W okresie ferii zimowych dni były mroźne i panowały dość wielkie wichury, które oziębiały temperaturę. Przeciętna temperatura dnia w tym okresie wynosiła od -9 do -13 stopni. Wśród ludności dał się odczuć brak opału, to też wiele ludzi każdego dnia udawał się do pobliskiego lasu na zbierani gałęzi. Mróz wyrządził wiele szkód w kopcach i zasiewa, albowiem wiele łanów żyta nie były pokryte śniegiem.

            Klasyfikacja za I-sze półrocze na dobrze i częściowo na dostatecznie. Co do zachowania się dzieci, to na ogół wypadło bardzo dobrze.

            Na Międzynarodowy Dzień Kobiet w dniu 8.3.57r. urządziły dzieci w tutejszej szkole poranek, który składał się z referatu, pieśni i wierszy. Dzieci uczęszczają do szkoły regularnie.

            W dniu 17.3 br. odbyło się obliczenie członków Spółdzielni produkcyjnej, która nie rozwiązała się i pozostaje nadal. Obliczenie wypadło dobrze. W gotówce dniówka wynosi ponad 70 zł. Dwóch członków przybyło nowych a wystąpiło pięciu.

            W dniach 14 i 15 lutego 1957r. odbyła się lustracja tutejszej szkoły przez ob. Romana Głowinę, podinspektora Wydziału Oświaty w Tucholi. Lustracja wykazała, że dzieci wszystkich klas są na poziomie, a wyniki nauczania nie budzą żadnych zastrzeżeń.

            Dnia 8 czerwca szkoła tutejsza obchodziła Dzień Dziecka. Dzieci przybyły do szkoły na godz.13,30 wraz z rodzicami, gdzie odbyła się akademia, a po niej dzieci zostały obdarowane słodyczami. Następnie wyświetlono dla dzieci film pt. "Witaj słoniu”. Wyświetlenie filmu opłacił Komitet Rodzicielski.

            Dnia 4 czerwca urządziła szkoła wycieczkę do Mylofu dla dzieci klas VII, VI i V. Trasa prowadziła przez bory tucholskie. Dzieci zwiedziły wyspę na jeziorze Mrowiniec, na której swój gród miał książę pomorski Świętopełk. Zobaczyły również dzieci jak mieszka ludność borów tucholskich, jak ciężko musi uprawiać swą piaszczystą ziemię, by mieć z niej wyżywienie. Widziały śluzy na Brdzie, spław drewna /tratwy/ oraz wylęgarnię ryb. Zwiedziły leśniczówkę Suszek oraz wieżę triangulacyjną koło leśniczówki Suszek. Dzieci wesołe i zadowolone wróciły do domu o godzinie 16-tej.

            Dnia 16.V.57r. wizytował dzieci uczęszczające na naukę religii ks. Biskup sufragan Czapliński w asyście dziekana ks. Kanonika Lisa z Chojnic.

            Zakończenie roku szkolnego 1956/57 nastąpiło w godzinach 8- 10-tej w dniu 22.6. br. Na uroczystość stawiły się dzieci z rodzicami, siostrami lub braćmi. Program tej uroczystości był następujący:

  1. Powitanie przybyłych gości
  2. Wiersz i pieśń
  3. Przemówienie Kierownika szkoły
  4. Wiersz „Żegnamy cię szkoło
  5. Pożegnanie 7-mej klasy
  6. Pieśń „Jak szybko mijają chwile”
  7. Rozdanie świadectw
  8. Hymn Polski
  9. Zakończenie.

<<poprzednia   kolejna>>

Informacje dnia

Dzisiaj jest
Niedziela 20 Kwietnia 2025.

Imieniny obchodzą:
Czesław, Agnieszka, Marian, Czech


W tej chwili naszą witrynę odwiedza 1 gości online

Pogoda dla Piastoszyna
Przyjazne strony
Gmina Kęsowo

Gmina Kęsowo

Powiat tucholski

Liga powiatowa