ROK SZKOLNY 1957/58
Rok szkolny rozpoczęto o godz. 8=mej. Na uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego rodzice i przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego. Program otwarcia był następujący:
- Powitanie dzieci i rodziców
- Przemówienie Kierownika szkoły
- Pieśni, inscenizacje i wiersze
- Powitanie dzieci klasy I-szej i obdarowanie ich słodyczami
- Zakończenie uroczystości
Następnie dzieci rozeszły się do swoich klas gdzie z nimi omówiono sprawę podręczników szkolnych, zapisanie rozkładu godzin lekcyjnych. Późniejsze lekcje miały już przebieg normalny. Szkoła otrzymała w tym roku większą ilość dzieci, albowiem resztówka została oddana rolnikom indywidualnym, wobec czego przybyło kilka rodzin z Polskich Okonin.. Liczba dzieci w szkole przedstawia się następująco:
Klasa I 14 dzieci
„ II 24 „
„ III 13 „
„ IV 13 „
„ V 17 „
„ VI 8 „
„ VII 4 „
Razem 93
Spółdzielnia produkcyjna „Zwycięstwo” szczęśliwie zebrała już swoje zboża, pomimo, że rok był bardzo zły. Padały z przerwami stale deszcze. Okopowe zapowiadają dobrze. Na ogół jednakże lato było zimne i mokre.
Dnia 7.11.57 w tutejszej szkole uroczyście obchodzono 40-to lecie Rewolucji Październikowej. Dnia tego zebrały się dzieci o godz. 7:30 na uroczysty poranek. Program był urozmaicony śpiewem, deklamacjami oraz przemówieniem ob. Kielbratowskiej Teresy. Po uroczystości odbyły się normalne zajęcia szkolne.
Dnia 15 listopada 57r. odbyła się w Sądzie Powiatowym dla nieletnich rozprawa przeciwko uczniowi kl. V-tej T. H., który popełnił kilka kradzieży. Nadmienić wypada, że wyżej wymieniony przebywał już dwa lata w zakładzie poprawczym także za kradzieże. Wyrok był następujący: uczeń pozostanie w zakładzie poprawczym koło Grudziądza, tam będzie uczęszczał do szkoły, nie wolno mu wracać do Piastoszyna. Matka jest zobowiązana dostarczyć Sądowi w Tucholi zaświadczenia o przebywaniu tam na karze oraz o uczęszczaniu do szkoły.
Dnia 12.1.58r. obchodziły dzieci choinkę noworoczną. W pięknie udekorowanej klasie, przy jarzącej się choince zebrały się wszystkie dzieci szkolne wraz z rodzicami i rodzeństwem. Na uroczystość przybył także Komitet Rodzicielski. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17-tej. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Pawłowicz Bronisław- przewodniczący Komitetu Rodzicielskiego. Następnie na przemian deklamowano wiersze i śpiewano pieśni świeckie jak i kolędy. Starsze klasy odegrały inscenizację pt. ”Dziadek, babcia i koziołek”. Drużyna harcerska dala tańce. Po tej części przybył św. Mikołaj i obdarował dzieci słodyczami i piernikami. Udzielał również różnym dzieciom pochwał i nagan. Następnie w dalszym ciągu dzieci śpiewały pieśni, deklamowały wiersze. Uroczystość zakończyła się o godz.20-tej, gdy dziatwa szkolna w miłym nastroju udała się do domu.
Dnia 14.2 1958r.z powodu wiosennych roztopów woda na polach się wezbrała tak, że zaczęła się lać do wsi. Rowy wiejskie i drenarka były zanieczyszczone, wobec czego w nocy z 13.2 na 14.2 nastąpił wylew. Gospodarstwa położone niżej, a z nimi i szkoła zostały zalane. Obywatel Maszkowski Michał zmuszony był wyprowadzić krowy z chlewa do stodoły, konie do sąsiada, a kilka prosiąt i świnie do drugiego sąsiada. Dwa prosięta Maszkowskiemu utonęły w chlewie. Obywatel Nowak Władysław był zmuszony wynieść z piwnicy 5 ton ziemniaków do szopy. Woda w w/w gospodarstwie podniosła się w piwnicy o 75cm. Szkoła była zalana ze wszystkich stron. Drewutnia i ustępy oraz boisko szkolne było zalane do 50 cm. Woda podchodziła aż do schodów. Ogród szkolny tak samo był zalany, woda płynęła przez rowek. Obywatel Pawłowicz Bronisław miał zalaną piwnicę, a z domu wychodził po kładce. Sąsiedzi koło szkoły wylewali dziennie z piwnic do 200 wiader wody. Ludność poniosła dosyć duże straty materialne. Winę za ten stan rzeczy ponoszą wyłącznie władze powiatowe i wojewódzkie, albowiem pomimo alarmowania, różnych wniosków Komitetu Rodzicielskiego oraz ludności całej wsi, władze drenarki nie doprowadziły do porządku. Wylewy mieliśmy już od roku 1955-go i to jesienią, zimą i wiosną, czasem i latem po deszczu. Prośby ludności nic nie pomogły. Dopiero po ostatnim wylewie powiat posiadał dla Piastoszyna rury, które przywieziono. Posiadał bale i deski, które posłużyły na prowizoryczne nakrycie rozbite szosy. Teraz dopiero szanowne władze pomyślały, że skoro rozmarznie i obeschnie powiat przystąpi do oczyszczania drenarki we wsi.
Dnia 22.2.58r. w tutejszej szkole obył się poranek ku pamięci oswobodzenia naszego powiatu spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną. Poranek miał dosyć urozmaicony program. Śpiewano pieśni, deklamowano wiersze. Kierownik szkoły wygłosił do dzieci przemówienie okolicznościowe. Pieśnią „Wyklęty powstań ludu ziemi” uroczystość zakończono.
Dnia 12.4.1958r. odbył się w tutejszej szkole wieczorek towarzyski w ramach kursu wieczorowego. Kursanci zorganizowali we własnym zakresie herbatkę, zakąski oraz muzykanta. W miłym nastroju spędzono wspólnie z przedstawicielami Komitetu Rodzicielskiego ten wieczór. Po herbatce odbyły się tańce przeplatane monologami Wieczorek zakończył się o godz. 24-tej.
Dnia 26.4.58r. odbyła się wspólna akademia I Majowa: POM-u Spółdzielni produkcyjnej i szkoły. Referat okolicznościowy wygłosił sekretarz POP przy POM, a część artystyczną dała tutejsza szkoła. Program występów był bogaty: wiersze, inscenizacje, pieśni, monologi, tańce oraz taniec nimf. Dzieci zostały obdarowane cukierkami, a publiczność nie szczędziła oklasków dzieciom. Słodycze otrzymały dzieci od dyrekcji POM-u. Po akademii zabawa taneczna dla dzieci do godz.17-tej, na następnie zabawa dla dorosłych, która trwała do godz. 24-tej.
Dnia 19.6.58r. udały się dzieci szkolne klas IV –VII na zlot harcerski do Raciąża. Dzieci podwiózł POM z Piastoszyna.
Dnia 20.6.br. wszystkie dzieci naszej szkoły udały się na wspólną wycieczkę do lasu w Żalnie. Nadmienić wypada, że dzieci klas V-VII udały się dnia 16.6.br. rowerami do Charzykowa. Wycieczka ta dzieciom bardzo się podobała.
W dniu 27.6 br. udało się ośmioro uczniów z klas VI i VII na trzydniową wycieczkę do Bydgoszczy, natomiast na Warmię i Mazury uda się wycieczka nauczycielska w dniach 24- 28.6.br. Nauczycielstwo tutejszej szkoły w komplecie otrzymało na w/w wycieczkę zaproszenie. Wycieczka odbyła się na koszt Państwa.
Dnia 21.6.58r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 1957/58. Liczba dzieci wynosi 92 – wszystkie stawiły się na uroczystość szkolną. Z liczby tej promocji nie otrzymało 13 uczniów. Na uroczystość przybyła liczna liczba rodziców oraz zaproszonych gości: z Spółdzielni produkcyjnej, Partii. Program był obfity, składał się tańców, inscenizacji, pieśni i deklamacji wierszy. Okolicznościowe przemówienie do zebranych wygłosił Kierownik szkoły. Dzieci i rodzice w miłym nastroju po uroczystości udały się do domu. Również pod konie uroczystości przemówił do dzieci tutejszy sołtys Ob. Roman Jadomski, który wskazał im na ważność wakacji oraz by nie zapominały o poprawnym zachowaniu i należycie ten wolny od nauki czas spożytkowały dla swego dobra.
<<poprzednia kolejna>> |